Већ неко време меркам неки ласер. Одрастао сам на разним HP-овим ласерским штампачима, од IIp, преко 4mv и мог дугогодишњег фаворита 5mp. Касније, када сам „одрастао“, некако су inkjet штампачи постали норма (нисам волео да имам превише уређаја, па узмем један „све-у-једном“ — и штампач и скенер, и боја и црно-бело).
Сада сам поставио себи захтеве без којих нећу ни да мрднем:
- колор (за повремену употребу, па цена отиска није важна),
- ласер,
- дуплекс (двострана штампа) и
- мрежа.
Разгледајући понуду, решио сам да узмем HP Color LaserJet CM2320fxi—међутим, ма шта писало на сајтовима и у ценовницима продаваца, код нас тог вишенаменског уређаја нема. Са једном фирмом сам отишао чак дотле да сам договорио испоруку и скоро им уплатио новац, а онда ми у последњем тренутку јавише да га, ипак, нема у магацину.
Затим, желећи да останем веран старом добром HP-у (делом и зато што имају најбоље драјвере за ГНУ/Линукс), покушам да нађем CP2025DN коме је цена пала у Америци на $300, тј. око 200 евра, међутим, код нас га нема, бар не по цени до €550. Он интерно представља исти уређај као и CM2320fxi, само нема скенер и факс, али је углавном хваљен за квалитет штампе.
И потом, сасвим случајно, набасам на сајт PC4U, и ту приметим Epson AcuLaser 2600DTN по прилично доброј цени: 26.000 динара.
Epson 2600DTN: две касете за 500 листова + једна вишенаменска „касета“ са стране
Опис делује прилично занимљиво, а ово D
и N
из
ознака ми говоре да се заиста ради о дуплекс и мрежном штампачу.
Међутим, прилично је тешко наћи ишта о овом штампачу на вебу — у Америци
се не продаје (бар не под овом ознаком), а ту су и C2600
и
обичан 2600
. Одмах се јављају неке сумње, а Епсонов сајт
описује
само C2600N.
И после мало истраживања, сазнајем нешто врло занимљиво. 2600N и C2600N су заправо исти штампачи, само један долази без тонера у боји, а други са тонерима у боји.
И то је најзанимљивија страна овог штампача. Ако немате тонере у боји, можете сасвим опуштено штампати само користећи црни тонер, тј. сматрати штампач обичним црно-белим ласерским штампачем. И тада је екстремно брз (декларисаних 30 страна по минуту, а ја нисам мерио, али сам задовољан брзином).
Када вам затреба штампа у боји, можете додати тонере за цијан, магенту и жуту (сваки око 9.000 дин за „мањи“, односно 14.000 дин за „већи“ који званично издржи до 5.000 страна), и претворити 2600N у C2600N који је, додуше, мало спорији ласер у боји (декларисаних 7,5 страна по минуту). Или можете убацити укупно четири црна тонера и бити мирни за дужи период.
Стандардна варијанта 2600N долази са „дугорочним“ црним тонером декларисаним за 5 хиљада страна, а DTN значи да добијате још и дуплекс и додатну фиоку за папир. Телефон потврђујем да се заиста ради о овом моделу, и затим одлазим и исти плаћам.
Штампач ми бива испоручен следећи дан у огромној кутији. Момак који испоручује је неколико пута поменуо „веш машину“, не знам у ком контексту. :)
Повелике кутије за сам штампач и додатну касету — кутија од дуплекса је већ убачена у кутију штампача
Међутим, заборавили су да ми испоруче дуплекс и додатну фиоку за папир, али то заиста брзо исправљају из радње: као нарочито пријатно изненађење бих издвојио то да сам ја њих морао само једном да зовем да их обавестим о недостатку делова, а после су мене редовно обавештавали о томе како тече решавање проблема.
Прилично велики штампач — осмотрите однос величине са „нормалним“ радним столом (тј. трпезаријским пошто је то по мени најбољи радни сто :)
Једна ствар коју сигурно нећете приметити на сликама по вебу је то да је штампач огроман. Наиме, све фотографије штампача без додатне фиоке изгледају као да је „шири него виши“. Међутим, штампач је прилично висок, а заузима и доста озбиљну површину. Још додајте 15-так сантиметара за додатну касету за папир, и јасно је да вам треба додатни сталак за штампач. Али не мора бити претерано приступачно, зато што га можете напаковати и папиром и тонером и да га не дирате неко време.
Сама инсталација је протекла уз мало мука: веб интерфејс захтева Јава додатак за читач веба, а бета верзија Убунтуа 10.10 није могла да се повеже са штампачем. Ипак, кућни сервер на 10.04 се уредно повезао „из прве“ те се даље нисам ни бактао проблемима на 10.10. То остаје за неки други дан. Као и детаљније тестирање штампача.
Ретко рекламирам некога али у последње време углавном све иде на тежи начин. Ни при набавци овог ласера није све ишло савршено, али сам, после дуже времена, пријатно изненађем услугом. Зато, моја препорука за Epson 2600DTN и за PC4U, тј. г-дина Антонија у истом.